Braća Davidov na dvadesetom izdanju trke „Beograd – Banjaluka“
U periodu od 22. do 25. aprila realizovano je dvadeseto izdanje čuvene regionalne trke „Beograd – Banjaluka“. Ova trka je na spisku UCI trka koja okuplja najjače ekipe iz regiona i sveta, te je i ove godine trku startovalo oko 20 ekipa sa oko 180 biciklista. Učešće na ovoj etapnoj trci, dugoj oko 600 km i koja prolazi putevima Srbije i Republike Srpske, uzela su i braća Davidov – Stefan je vozio u dresu regionalnog tima Republike Srpske, a Igor je vozio u dresu reprezentacije Srbije.

Trka je startovala 23. aprila sa Savskog trga u Beogradu i svoj put nastavila prema Požarevcu i Velikom Gradištu. Prošlogodišnja etapa od Beograda do Požarevca, koja je ove godine bila samo prvi deo trkanja i zagrevanja za sve što dolazi, je bila proglašena najbržom etapom na svetu za tu godinu. Takmičari nas nisu razočarali ni ove godine, a naši momci su pokazali da su nikad spremniji došli na ovako veliko takmičenje. Reprezentaciju Srbije, pored našeg Valjevca i sjajnog mladog bicikliste Igora Davidova, činili su: Dušan Rajović, Ognjen Ilić, Đorđe Đurić, Jovan Divnić, Pavle Rajović i Marko Stanković. Stefan je pak vozio za regionalnu ekipu, ali braća su imala isti zadatak – svim snagama dovesti Dušana Rajovića do pobedničkog postolja na etapama i u generalnom plasmanu.

Već na prvoj etapi ekipe Reprezentacije Srbije i Regionalnog tima radile su veoma složno, što je rezultovalo prvom i značajnom pobedom za Rajovića, dok su se Igor i Stefan plasirali oko sedamdesetog mesta. U popodnevnim časovima vožena je kraća etapa ulicama Velikog Gradišta gde su momci bili odlučni u nameri da kontrolišu trku i svom favoritu osiguraju još jedno zlato. Išlo se veoma jako i brzo, Stefan se fenomenalno pokazao i svo vreme je vozio u prvoj grupi, dok je Igor, odradivši prvi deo posle, pao prilikom naglog kočenja grupe, ali je uspeo da završi etapu uprkos oštećenim točkovima i menjačem na bicikli.
Druga etapa vožena je od Obrenovca do Zvornika, na kojoj su braća takođe briljirala. Ulazili su u jake smene, kontrolisali trku, međutim, na sprint je došla velika grupa vozača, te je Rajović ipak zauzeo drugu poziciju, a braća su se plasirala na pozicijama od sedamdesetog do dvadesetog mesta. Treća etapa startovala je u Bratuncu i završila se u Šekovićima – nazvana kraljevskom etapom, sa dosta kilometara i metara vertikalnog penjanja. Zahvaljujući odličnom poslu koji su odradili reprezentativci i biciklisti regionlne ekipe, uključujući i Igora i Stefana, Rajović je trijumfovao i skoro zasigurno ekipe su sebi obezbedile pobedu u generalnom plasmanu. Na ovoj etapi na brdskom cilju Igor je uzeo i poene prošavši četvrti na završnici teškog uspona. Četvrta etapa vozila se od Prijedora preko Banjaluke i završena je u Doboju. Ekipe su bile odlučne da je ovo dan za sjajnu pobedu i da se kući nosi pehar.

Trku su kontrolisali od samog starta, taktički su u beg puštena dva vozača koje su naši biciklisti bez pola muke uhvatili nešto više od dvadesetak kilometara pred cilj. Braća su na ovoj etapi radila izuzetno dobro – nisu dozvoljavali da se dvojici begunaca pridruži još neko i nesebično i jako su vukli grupu i čuvali našeg favorita za pobedu.
U Doboju se vozio i dodatni krug dužine 5 km, a već prolaskom kroz cilj i ulaskom u taj krug ekipe su znale šta im je činiti – braća su bila potpuno fokusirana na to da njihov posao, zajedno sa svojim ekipama, da u ovim poslednjim kilometrima izvuku Rajovića na najbolju poziciju za sprint. Proliveni znoj prethodnih dana i umor su se na kraju isplatili – Rajović je još jednom „uzeo etapu“, potvrdio svoje mesto u generalnom plasmanu i ispisao istoriju čije su deo i naši Valjevci Stefan i Igor Davidov, iako je njihova karijera tek na početku.
’’Izuzetno smo ponosni što su naši momci bili deo ovako velike priče i što su imali mogućnost da celu trku drže u svojim rukama da bi svog čoveka doveli na prvo mesto. Ekipa reprezentacije Srbije je bila jedna od najboljih i najupečatljivijih tokom ova četiri dana trkanja. Još jedna važna stvar je ta da je ovoj trci prethodilo i prvo izdanje trke kroz Bosnu i Hercegovinu na kojoj je Igor Davidov predstavljao našu zemlju na tri etape gde se pokazao izuzetno dobro ušavši u top 30 vozača na dve etape. Pred Igorom i Stefanom je, nesumnjivo, svetla biciklistička karijera, a njihov trud, rad i predanost treninzima se i te kako već sad vidi i ispoljava. Kao deo Reprezentacije i Regionalnog tima i samom velelepnom pobedom Dušana Rajovića, Igor i Stefan su ušli u istoriju našeg regionalnog i srpskog biciklizma, a nadamo se da ćemo bar jednog za par godina imati priliku da ispratimo i vidimo kako pobeđuje ovako značajne trke i pravi rezultate izuzetne vrednosti’,’’ poručuju iz Viktorija Tima.




















